nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

   
Головна Новини Контакти Оголошення Робота і навчання Форум
Знайомство з містом
Офіційна інформація
 
 
Сайт створено Інститутом трансформації суспільства в рамках програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют


 
Міські новини
«Неопалима купина-наша славна Городня»
07.03.2014

Не було б нічого виняткового у цьому факті – сьогодні чи не кожен районний центр має власну духовну історію у красивій ламінованій обкладинці чи в скромній малотиражній брошурі, якби не кілька особливостей нового видання.

Вже сама назва цієї 450 – сторінкової   книги привертає увагу, особливо читача активного віку. Свого часу біблейську історію про неопалиму купину знав кожен школяр – тема запозичена з Біблії, широко оспівана в поезіях, картинах , прозі. Сюжет розповідає про першу зустріч Мойсея з Богом, який промовляв до нього з палаючого тернового куща, що горів і не згорів, -          «неопалимої купини», символу безсмертя. Сьогодні не тільки мало хто пам’ятає відомі свого часу твори з назвою «Неопалима купина» Максима Рильського, Андрія Бєлого, Максиміліана Волошина, а й , на жаль, і їх самих…

Та не заради витіюватості назви потрапив вислів на обкладинку. Люди вірили і вірять: цей вічно квітучий святий кущ горить і не згорає, сяє і ніколи не згасає. « В геній пам’яті поколінь і нашій самосвідомості, - написали автори книги, - неопалима купина символізує незнищеність України – матері і її народу. Скільки ми всього пережили, як тяжко настраждалися, нас били, грабували, нищили. А ми не стали на коліна. І як у краплі світанкової роси, віддзеркалена в долі України славетна історія Городні. Ііі палили і стріляли, плюндрували і руйнували, а місто живе і вічне»

 Саме про героїчну історію і видатні її постаті розповідає нове видання. Треба сказати, що намагання висвітлити окремі сторінки та періоди у багатовіковій долі Городні були і раніше. Сподіваємося, й будуть надалі – адже ніхто не може монополізувати істину. Та кожен автор сповідує власну мету, індивідуальних підхід, чим власне, і характерні всі попередні спроби дати ретроспективну картину.

Нинішнє видання - одне з найповніших. Вперше в художньо - публіцистичній формі реалізований краєзнавчий підхід, що базується на оригінальних матеріалах з архівів. Маловідомих друкованих джерел та оригінальних спогадах. Такий об»ємний труд авторського колективу у складі заслужених журналістів України Станіслава Закусила, Леоніда Якубенка та журналістки Наталії Аверянової був би неможливим без ентузіазму і організаційних зусиль ініціатора створення книги – колишнього голови Городнянського міськвиконкому , Почесного громадянина Городні, Надзвичайного і Повноважного Посла України Петра Шаповала. Як він зізнається : це своєрідна данина тим майже півтора десяткам літ, котрі єднали його у добрих справах з Городнею і її людьми.

 Залучення невідомих або маловідомих архівних джерел, майже недоступних нині газетних публікацій відкрило немало цікавого і повчального в історії повітового містечка Розлогий перелік майстерень і ремісничих виробництв, заводів і навчальних закладів у ХУ11 – ХУ111 століттях викликає повагу до хазяйновитості і господарської кмітливості, підприємливості тодішніх городницьких жителів. З подивом буде знайомитися сучасний читач з палкими виступами гласних дореволюційної пори. Наприклад, у неспокійному 1905 –ому пристрасно обговорювали вони проект утворення Державної Думи. Чимало висловлених тоді ідей і думок обігнали свій час. Після гарячих дискусій депутати від громади одностайно(!) дійшли висновку, що «… установа ця не може внести заспокоєння у країну тому, найперше, що   не супроводжувалася законодавчим забезпеченням невід»ємних прав людини і громадянина: недоторканості особи і житла, свободи слова   і друку, зборів і союзів і, як наслідок, - повсюдним знищенням положення про посилену охорону і військовий стан і амністій до так званих політичних злочинців. Правда ці, невід’ємні повсякчас, повинні бути забезпечені особливо нині, - зважаючи на необхідність провести вибори в члени Думи цілком свідомо і вільно» Представники земства щиро вважали: « всі зусилля населення мають бути спрямовані на те, аби у вибірники, а потім в Державну Думу обрали людей, єдиною метою котрих було досягнення і забезпечення прав людини, свободи слова, друку, зборів і союзів»

Прекрасні цілі ! Красива мрія… Повчальний урок нинішнім законотворцям. До честі тодішніх виборців, обирали депутатів теж красиво - не за гречку, гроші і химерні обіцянки, а за бездоганну репутацію, підкріплення ділами.

Прикладів з минулого , що мимоволі спонукають до сьогоднішніх порівнянь, історія славної Городні дає безліч - було б тільки бажання до них придивлятися. Ось в книзі вміщені матеріали 111 з»їзду Рад Городнянщини, що зібрався у голодному і холодному 1920 –ому. Голова повітпродкому Іван Шобик звітував перед делегатами :» Ситуація з продовольством залишається катастрофічною. Геть зруйнований залізничний транспорт. Своїх продуктів ледь вистачає для заразних бараків Де вже ми не просили. Скрізь побували – і в губернії , і в Харкові. Через місяць клопотань по кабінетах нам нарешті пішли назустріч. Виділили 10000 пудів солі і кілька вагонів різних продуктів. А як і чим привезти? Знову просили дозволу на ремонт потягу. Виручили робітники нашого Сновська». Та й при такій скруті з’їзд найперше ухвалює рішення про те, « щоб шкільні працівники отримали необхідне хоча б на рівні червоноармійських пайків». Може , саме тому й побудували таку міцну державу наші діди, що не про власні кишені і статки дбали , не чиновників годували, а вчителів?

Коли вже говоримо про паралелі. То вони на кожній сторінці. Тут і неодноразові постаті отамана   Галаки і онуків - ця Ремболовича., несправедливо забуті колишній городнянський голова Свєчин і князь – театрал Орбеліані… А скільки документів. Фотографій! Особливо вражають красиві і натхненні обличчя повоєнної пори, розмаїття приводів для фото у 60- ті і 70-ті – суботники, концерти, демонстрації, відкриття нових цехів , заводів.

Прикметно, авторине взяли на себе оцінку подій останніх років –певно,певно для об’єктивної оцінки необхідно все-таки відійти на кілька кроків від гарячого подиху історії . Тому своїм баченням років незалежності діляться жителі міста – тим, як вони пережили цей період, чим він запам’ятався , відклався у родинних альбомах і історіях . Та всі вони поєднані гарячою любов’ю до Городні , до отчої землі . Ці розповіді без ретуші кожен може порівняти з власними оцінками і роздумами.

На обкладинці книги – репродукція ікони «Неопалима купина». Окрім прохань про захист від пожежі і підпалу , перед нею моляться про порятунок душі від геєни вогненної, щоб чистий вогонь неопалимої купини зціляв душі і тіла. Здається дуже вдалий образ - таку книгу необхідно мати у родині , для роздумів і натхнення . А ще для того ,щоб у такій добрій і корисній справі було якнайбільше послідовників – хай кожен по можливості збереже і примножить пам'ять про рідне село чи містечко , красивих і цікавих людей ,швидкоплинні події. Це так важливо – шанувати власний рід і народ.

Читачі ще дадуть оцінку новому виданню. Але вже сьогодні можна сказати , що вона – гарний подарунок не лише Городні і городнянцям.

 
                                                                                                     Н.Олеся  
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
 

 
Фотогалерея
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

Міська громада
 

Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

TyTa

bolsos michael kors nike huarache baratas montblanc boligrafos nike outlet polos ralph lauren baratos oakley baratas michael kors bolsos new balance 574 new balance baratas boligrafos montblanc nike air force baratas polo ralph lauren baratos nike air force 1 nike huarache